Wzrasta liczba lokali socjalnych
— 15 lutego 2021
49
Zapotrzebowanie na lokale socjalne stale w Polsce jest bardzo wysokie i takich mieszkań ciągle brakuje, choć ostatnie dane GUS pokazują stały wzrost ich dostępności. Potrzeb jednak jest znacznie więcej, dlatego kolejne lata powinny przynieść jeszcze większe wzrosty. Portal RynekPierwotny.pl przeanalizował ostatnie lata pod względem wskaźnika dostępności lokali socjalnych w Polsce. Szczegóły analizy znalazły się w raporcie.
Na koniec 2019 roku, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, o mieszkanie socjalne wnioskowało ponad 150 tys. gospodarstw domowych, z czego połowę oczekujących stanowiły rodziny i osoby samotne w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Co ciekawe, dane GUS prezentują też liczbę dostępnych mieszkań socjalnych. Okazuje się, ze w 2019 roku było ich ponad 100 tysięcy. To bardzo duży wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Jeszcze w 2014 roku takich mieszkań było o 15 tysięcy mniej, natomiast w 2009 roku lokali socjalnych było tylko 61 tysięcy, dlatego wzrost jest wyraźny.
Jednak gminnych lokali o niskim czynszu nadal jest zdecydowanie za mało niż osób potrzebujących. Niezbędne jest przygotowanie kolejnych mieszkań, które będą mogły stać się schronieniem dla najbiedniejszych. Braki mieszkań socjalnych wynikać mogą także z trudności finansowych urzędów gminnych, które nie są w stanie wyremontować dostępnych lokali, aby mogły być one zamieszkane. Ostatni wskaźnik o udziale lokali socjalnych w zasobie nieruchomości gminnych był podany w 2018 roku i wynosił tylko 12 procent. Kolejne lata mają przynieść znaczące zwiększenie tego wskaźnika, ale to wymaga nakładów finansowych, o które w dobie pandemii koronawirusa może być ciężko.
Dodaj komentarz