Sytuacja na rynku najmu pod koniec 2020 r.

0 56

Rok 2020 przyniósł duże zmiany na rynku najmu. Zmiany dotyczą nie tylko wielkości popytu do podaży, ale także sposobu wynajmu oraz odbiorców usługi. W odwrocie jest szczególnie najem krótkoterminowy.

Mniej osób zainteresowanych wynajmem pokoi

Z roku na rok zwiększa się ilość oferowanych na wynajem mieszkań. Dotychczas inwestorzy nie mieli kłopotu ze znalezieniem najemców. Co więcej, popyt w wielu miejscach przekraczał podaż. Wszystko zmieniło się z powodu epidemii koronawirusa. Wraz z końcem roku 2020 zakończyło się ok. 30 procent umów najmu. Do rezygnacji z najmu dochodziło także wcześniej, już od kwietnia 2020 roku, wraz z wprowadzeniem obostrzeń.

Mniejszym zainteresowaniem cieszy się wynajem pokoi. To efekt nauki zdalnej i odpływu studentów, którzy nie muszą już mieszkać w miejscu uniwersytetu, ale mogą zdecydować się na zamieszkanie w innych ośrodkach lub domach rodzinnych.

Odpływ z rynku dotyczy także drugiej grupy odbiorców tego typu usługi, obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski w celach zarobkowych. Zamknięcie wielu sektorów gospodarki i zmniejszenie liczby miejsc pracy spowodowało powrót wielu migrantów do ojczystych krajów.

Spadek popytu widoczny jest jednak szczególnie na rynku wynajmu krótkoterminowego, z którego korzystali zarówno biznesmeni, jak i turyści. Według danych szacunkowych, lokali wynajmowanych krótkoterminowo było na rynku ok. 40 tysięcy. Do tej liczby zaliczyć należy nie tylko mieszkania, ale także pokoje oraz domki letniskowe.

Pracownicy zdalni szukają lokali

Jednocześnie na rynku nieruchomości pojawiła się nowa grupa osób zainteresowanych wynajmem. To pracownicy zdalni, którzy poszukują lokali do wygodnej pracy w domu, a także osoby, które ze względu na pracę czy naukę zdalną mają możliwość przenieść się do innego miasta.
Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz mieszkania maksymalnie 3 pokojowe.

Korzyści dla najemców

Efektem zwiększenia podaży w stosunku do popytu są korzyści dla najemców. Do takich należą nie tylko korekty cen najmu, ale również podniesienie standardu oferowanych mieszkań. To właśnie w taki sposób o najemców chcą rywalizować osoby zajmujące się wynajmem długoterminowym. Tym bardziej że konkurencja zwiększyła się o mieszkania przeznaczone dotychczas na rynek najmu krótkoterminowego, zazwyczaj oferującego najemcom lepsze warunki.

Zmniejszenie popytu czy sposobu najmu to niejedyna zmiana. Z roku na rok usługi wynajmu ulegają również coraz większej profesjonalizacji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *