Rynek najmu mieszkań w III kwartale 2020 r.

0 112

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na rynek nieruchomości. Wiele mieszkań od kilku miesięcy stoi pustych, co jest problemem dla osób, które zainwestowały w nieruchomości na wynajem. Jak jednak pokazują dane z rynku, nawet wielomiesięczny pustostan pozwala na większy zysk z takiej inwestycji niż niskooprocentowane lokaty bankowe.

Z uwagi na trzykrotne obniżenie stóp procentowych po wybuchu pandemii, przetrzymywanie pieniędzy na lokatach bankowych jest teraz w ogóle nieopłacalne. Cały czas na popularności nie traci więc inwestowanie w nieruchomości na wynajem, które jeszcze w zeszłym roku mogło przynieść stopę zwrotu na poziomie 6-8 % w skali roku. Sytuacja zmieniła się w marcu, kiedy ogłoszono pierwszy lockdown. Wakacje to chwilowa ulga dla wynajmujących z uwagi na wzmożony ruch turystyczny, jednak wrzesień to kolejne restrykcje, praca i nauczanie zdalne, a także ograniczenia w podróżowaniu. Popyt na mieszkania na wynajem znacznie spadł od początku jesieni, mimo to, jak wynika z danych przedstawionych przez Expandera i Rentier.io, nawet teraz na takiej inwestycji można zarobić 1,4 % netto w skali roku. A to o ponad 1% więcej niż zarabia się aktualnie na lokatach.

Waldemarus/bigstockphoto.com

Jeśli uda się wynająć mieszkanie przez 12 miesięcy, to obecnie można liczyć na zysk na poziomie 4,5 %. Mowa tu o przypadku, gdy mieszkanie na wynajem kupiono za gotówkę, po ujęciu dodatkowych kosztów, takich jak podatki, ubezpieczenie i koszty utrzymania nieruchomości.

Na rentowność najmu wpływa wiele czynników, a najważniejszym jest czas, przez jaki stoi ono puste. Każdy miesiąc bez lokatorów to spadek rentowności inwestycji, a pół roku oznacza dużo mniejszy zysk, który kształtuje się na poziomie 1,4 % netto. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego średnie oprocentowanie lokat bankowych wynosi w tej chwili ok. 0,49 %, a po odjęciu podatku w ten sposób zarobić można jedynie 0,4 %. Oznacza to, że nawet na mieszkaniu, które nie jest wynajmowane przez sześć miesięcy, można zarobić trzykrotnie więcej niż na bankowej lokacie.

Obecnie wysokie ceny nieruchomości nie sprzyjają jednak wysokiej rentowności takiej inwestycji. Im mniejsza cena zakupu, tym więcej można na takim zakupie zarobić. Dodatkowo, jeśli zakup dokonany był z udziałem kredytu, wskaźnik zwrotu może być niższy od przedstawionego. Zysk na poziomie 1,4 % dotyczy bowiem zakupu mieszkania na wynajem za gotówkę.

Nie ma co ukrywać, że obecnie to najemcy są w lepszej sytuacji niż wynajmujący. Podaż mieszkań na wynajem zwiększył się bowiem w ostatnich miesiącach. Zmiana trybu nauczania ze stacjonarnego na zdalny, a także wprowadzenie pracy zdalnej na dużą skalę spowodowały, że zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem istotnie się zmniejszyło. Wiele osób zdecydowało się bowiem na powrót do swoich rodzinnych domów, a dotychczas wynajmowane przez nich lokale wróciły na rynek. Dla osób, które nie zrezygnowały z najmu jest to więc idealny moment na zamianę mieszkania na większe. Wynajmujący byli bowiem zmuszeni do zmniejszenia cen, a im dłużej będzie trwał stan epidemiczny, tym bardziej będą skłonni do dalszych ustępstw.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *