• Najem turystyczny – Warszawa liderem w Polsce

    Na podstawie danych z popularnych platform zajmujących się wynajmem turystycznym mieszkań, Airbnb, Booking, Expedia Group oraz Trip Advisor, widać, że w Polsce wyraźnie rośnie liczba noclegów rezerwowanych poprzez tego typu strony, ale krótkoterminowy najem turystyczny budzi coraz więcej kontrowersji i obaw, już nie tylko na Zachodzie Europy.

    Czytaj dalej
  • Polacy mają problem z płaceniem za wynajmowane mieszkania

    Pomimo dynamicznego wzrostu płacy minimalnej i wyraźnego wzbogacenia polskiego społeczeństwa na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, opłacenie wynajmowanego mieszkania nadal pozostaje poważnym wyzwaniem dla wielu Polaków. Najnowsze dane Eurostatu rzucają światło na skalę problemu, wskazując, że aż 3,5 miliona Polaków zmaga się z trudnościami w prawidłowym uregulowaniu czynszu, często sięgając po chwilówki, kredyty czy inne pożyczki,…

    Czytaj dalej
  • Naprawy w wynajmowanym mieszkaniu – kto płaci?

    Na właścicielu wynajmowanej nieruchomości ciąża obowiązki związane z utrzymaniem jej właściwego stanu technicznego oraz sprawności urządzeń, które są na wyposażeniu lokalu. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego oraz postanowień zawartych w umowie najmu. Nie wszystkie naprawy będą jednak obciążać właściciela. W niektórych przypadkach za konserwacje i naprawy odpowiedzialny jest najemca.

    Czytaj dalej
  • Wzrosły długi wynajmujących mieszkania

    Jak wynika z danych Eurostatu, ok. 13% Polaków korzysta z wynajętych mieszkań. To niski wynik na tle Unii Europejskiej, gdzie wynosi on 31%. Wysokie ceny nieruchomości powodują jednak, że odsetek najemców może wzrosnąć. Zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem, tym bardziej przy drogich kredytach hipotecznych. Rośnie także liczba firm, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami…

    Czytaj dalej
  • Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania?

    Wynajem mieszkań w Polsce w ostatnich latach przyciąga coraz większą liczbę osób, mimo że jego koszty wciąż rosną. Narodowy Bank Polski (NBP) przeprowadził szeroko zakrojone badanie w 16 miastach wojewódzkich celem lepszego zrozumienia motywów Polaków decydujących się na wynajem. Wyniki, choć w części przewidywalne, rzucają nowe światło na preferencje mieszkaniowe rodaków – uwzględniają takie aspekty…

    Czytaj dalej
  • Korekta stawek najmu we wrześniu

    Okres przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego charakteryzuje się dużym popytem na mieszkania i pokoje na wynajem. Z analizy CBRE wynika, że zaledwie co 10. student w Polsce może korzystać z publicznych akademików – miejsc jest zdecydowanie zbyt mało. Pozostali muszą szukać innej formy zakwaterowania. W 2024 roku niespodziewanie opłacało się czekać z zawarciem umowy najmu…

    Czytaj dalej
  • Najem bardziej opłacalny dla najemców, mniej dla wynajmujących

    Właściciele mieszkań coraz mniej zarabiają na najmie. To dobra informacja dla najemców, których dochody rosną zdecydowanie szybciej niż czynsze. Przychody wynajmujących są mniejsze i trudniej znaleźć im nowego najemcę, ale ich nieruchomości ciągle zyskują na wartości.

    Czytaj dalej
  • Dlaczego właściciele mieszkań boją się najmu długoterminowego?

    Rząd pracuje nad regulacjami, które miałyby zniechęcić właścicieli mieszkań do najmu krótkoterminowego. Pomysłodawcy liczą na to, że dzięki temu więcej mieszkań pojawi się w ofercie najmu długoterminowego. Właściciele boją się jednak problemów z lokatorami i czasami wolą, żeby mieszkania stały puste.

    Czytaj dalej
  • Najem krótkoterminowy – jaka jest aktualna sytuacja?

    Rząd będzie się starał zniechęcić właścicieli mieszkań do najmu krótkoterminowego. Najpierw rejestr lokali, później być może zgoda wspólnoty na prowadzenie tego typu działalności i wyższe podatki. Celem takich działań ma być zmniejszenie liczby mieszkań dostępnych w ramach najmu krótkoterminowego i zwiększenie ich dostępności dla osób, które chcą wynająć mieszkanie na dłuższy czas.

    Czytaj dalej
  • Akademiki w Warszawie – raport UW

    We wrześniu Warszawskie Koło Młodych OZZ Inicjatywa Pracownicza opublikowało raport o sytuacji akademików na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie dostępnych jest 2710 miejsc, co stanowi znaczący spadek od 2007 roku, kiedy to było ich 3159. Uczelnia stara się jednak rekompensować tę zmianę poprzez poprawę standardów – wprowadza m.in. pokoje jedno- i dwuosobowe z prywatnymi łazienkami i aneksami…

    Czytaj dalej