Efektywne ogrzewanie i wietrzenie mieszkania

0 374

Nawet w zimne dni nie powinnyśmy całkowicie rezygnować z wietrzenia mieszkania. Istotne jest również utrzymanie w pomieszczeniu optymalnej temperatury. Wszystko to wpływa na komfort mieszkania, a także stan nieruchomości i zdrowie domowników.

Czy przegrzewanie mieszkania może być szkodliwe?

Optymalna temperatura w mieszkaniu to 21 stopni w dzień oraz 18 w nocy. Wysokość temperatury można rozróżnić także ze względu na funkcje pomieszczenia – dla łazienki odpowiednie będą 22-24 stopnie, sypialni 17, kuchni 18, a pokoju dziennego 20 stopni.

Jak wynika z badań, większość Polaków przegrzewa mieszkania, utrzymując temperaturę o jeden lub dwa stopnie większą niż polecana przez specjalistów. Ta z pozoru niewielka różnica może długoterminowo przynieść negatywne skutki. Przegrzewanie mieszkania może powodować rozwój pleśni oraz roztoczy kurzu, które negatywnie wpływają na zdrowie domowników. Zbyt wysoka temperatura to również większe rachunki za ogrzewanie – zmniejszając temperaturę o jeden stopień, w skali roku rachunki zmniejszyć można nawet o 8 procent. Zmniejszy to również produkcję CO2.

Jak utrzymać optymalną temperaturę w mieszkaniu?

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu to nie tylko ogrzewanie, ale również wietrzenia. Nie warto z niego rezygnować nawet w chłodne dni. Brak dostępu powietrza w połączeniu ze zwiększoną wilgotnością, spowodowaną codziennymi aktywnościami – praniem, gotowanie czy prasowaniem – powodują powstanie mikroklimatu, który może prowadzić do rozwoju mikroorganizmów. W efekcie brak wietrzenia negatywnie wpływa na zdrowie – obniżenie koncentracji i odporności, alergii i chorób dróg oddechowych. Może prowadzić również do powstania zacieków i suficie.

Wietrzenie zimą powinno odbywać się przy obniżonej temperaturę grzania. Nie należy doprowadzać także do powstawania przeciągów.

Zimą lepiej zrezygnować z długotrwałego wietrzenia, które znacznie obniży temperaturę w pomieszczeniu. Zamiast tego wystarczy na kilka minut szeroko otworzyć okno.

Nie można zapomnieć również o wietrzeniu, a także ogrzewaniu pomieszczeń nieużywanych. Zimne pokoje wychładzają sąsiednie pomieszczenia. Może tworzyć się w nich także szkodliwa pleśń. Z tego powodu najlepiej utrzymywać w takich pokojach stałą, ale o kilka stopni niższą niż w reszcie mieszkania temperaturę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *