Czy rynek wynajmującego zmieni się w rynek najemcy?
— 23 listopada 2020
139
Pandemia koronawirusa sprawiła, że rynek nieruchomości zmienił się o 180 stopni. Jeszcze rok temu to wynajmujący dyktowali warunki. Przeprowadzali castingi na najlepszych lokatorów, mogli właściwie bez konsekwencji podnosić czynsze, a kawalerki w centrach miast wynajmowały się błyskawicznie. Po tej sytuacji nie ma już jednak śladu, a rynek powoli dąży do zmiany na rzecz najemców.
Rynkiem nieruchomości rządzą takie same prawa jak każdym innym. Jeżeli popyt przewyższa podaż, to akceptowalne są wzrosty cen. Z kolei gdy więcej jest dostępnych mieszkań niż lokatorów zainteresowanych najmem, to ceny od razu spadają. Tak w skrócie zareagował rynek najmu na pandemię COVID-19.
Spadek popytu na najem mieszkań – dlaczego?
Skutkiem pandemii jest zmiana preferencji mieszkaniowych Polaków. Jeśli tylko mogą sobie na to pozwolić, to wybierają większe mieszkania, na obrzeżach miast. Z kolei kawalerki w ścisłym centrum najchętniej do tej pory były wybierane przez pracowników korporacji czy studentów. Wszystkie uczelnie jednak przeszły w tryb nauki zdalnej, a wiele firm wysłało zatrudnionych na home office. Część osób, pracujących w hotelarstwie czy gastronomii, straciła posady i nie stać ich już na wynajem lokum. W związku z tym zainteresowanie najmem mieszkań wyraźnie spadło.
Drugim czynnikiem, który wpłynął na obniżkę popytu jest ograniczenie podróży międzynarodowych. Szczególnie w atrakcyjnych turystycznie miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław wiele mieszkań było wynajmowanych turystom. Skoro nie można podróżować rekreacyjnie, ten rynek również się załamał.
Rynek najemcy – czy to dobra zmiana?
Na te temat wypowiedział się również Hieronim Krysta z agencji najmu Mzuri. Uważa, że rynek najemców nie będzie trwał wiecznie, ale zdecydowanie otrzeźwi wynajmujących. W ostatnich latach robili oni wszystko, aby zmaksymalizować zysk z najmu, często działając na szkodę najemców. Zmniejszali ich komfort poprzez dzielenie pokojów na mniejsze albo zabudowywanie balkonu, aby mój wygospodarować na nim jeszcze jedną sypialnię.
Ważne jest więc przetasowanie sił na rynku, aby transakcje znów były sprawiedliwe.
Dodaj komentarz