Pakiet mieszkaniowy – część społeczna

0 101

Kilkanaście dni temu rząd uchwalił tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego. Zwiększy on dostępność mieszkań na wynajem dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Możliwe będzie również skorzystanie z wakacji kredytowych, czy otrzymanie dopłaty do czynszu.

Część społeczna pakietu mieszkaniowego zakłada między innymi zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawienie standardu lokali już istniejących, dopłaty do czynszów, czy możliwość skorzystania z wakacji czynszowych w TBS. Gminy natomiast będą mogły otrzymać wyższe niż dotychczas granty na budowę lokali na wynajem. W mieszkaniach budowanych w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych możliwe będzie także dojście do własności. Pakiet zmian zakłada też wsparcie budownictwa społecznego, a także ułatwienie dostępu do gruntów pod budowę.

perhapzz/bigstockphoto.com

Projekt nowelizacji ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zgodnie z nim zostanie utworzony Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, którego wartość przewidziana jest na 1,5 mld zł. Ma on wesprzeć gminy, których budżety odczuły negatywny wpływ pandemii koronawirusa. Z pomocy będą mogli skorzystać także pokrzywdzeni w wyniku pandemii najemcy.

Zmiany w budownictwie społecznym, komunalnym i czynszowym to trzon rozwiązań społecznej części pakietu mieszkaniowego, mające na celu poprawienie funkcjonowanie tego sektora gospodarki, który mocno ucierpiał w ostatnich miesiącach. Gminy na budowę mieszkań społecznych będą mogły otrzymać zwiększone dofinansowanie z Funduszu Dopłat w BGK, do 35 % kosztów całej inwestycji. Zwiększy się również dofinansowanie do remontu i modernizacji budynków komunalnych już istniejących, których aktualny stan techniczny nie pozwala na ich zamieszkiwanie, wskutek czego gminy posiadają w swoich zasobach nieużytkowe pustostany. Procedura ubiegania się o te środki ma zostać uproszczona.

Na budynki TBS starsze niż 25 lat można będzie uzyskać tzw. premię remontową. Lokatorzy mieszkający w takich budynkach będą natomiast mogli skorzystać z wakacji czynszowych. Ministerstwo zaznacza, że dużym ułatwieniem jest wprowadzenie grantu już na etapie realizacji inwestycji, przez co pochodzące z niego środki mogą być przeznaczone na bieżące wydatki, a nie refinansować poniesione już koszty. W obecnie obowiązującym modelu gmina musi najpierw dysponować własnymi środkami, aby inwestycję zrealizować, a dopiero po jej zakończeniu i rozliczeniu może ubiegać się o dofinansowanie.

Na modernizację budynków komunalnych będzie można uzyskać 50% dofinansowania. O wsparcie finansowe po wejściu w życie nowelizacji ubiegać będzie się mogło więcej podmiotów, w tym organizacje pozarządowe, niemające statusu organizacji pożytku publicznego.

Gospodarstwa domowe będące z najgorszej sytuacji finansowej, również będą mogły ubiegać się o wsparcie. Mowa tu o dopłatach do czynszów dla osób, których nie stać na zakup mieszkania, ale mogą płacić czynsz za najem mieszkania komunalnego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *