Wynajem mieszkania to dobry sposób na uzyskanie stałego dochodu pasywnego. Udostępnienie nieruchomości osobom trzecim wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Aby go uniknąć, warto przed wynajmem dokładnie zweryfikować najemców.
Rozmowa to klucz do sukcesu
Wynajem nieruchomości nieodpowiedniej osobie może skutkować problemami z uzyskiwaniem regularnej płatności, a także zniszczeniem mienia. Warto pamiętać, że usunięcie z mieszkania kłopotliwego najemcy nie jest proste i łączy się z koniecznością wejścia na drogę prawną.
Z tego powodu jednym z najważniejszych aspektów, które należy sprawdzić przy wyborze najemcy, jest jego wypłacalność. Pierwszy etap weryfikacji może zostać przeprowadzony już w trakcie wstępnego kontaktu telefonicznego z osobą zainteresowaną. W tym czasie warto nie tylko odpowiedzieć na pytania związane z mieszkaniem, ale również rozeznać się w sytuacji życiowej i finansowej potencjalnego najemcy.
Istotne są informacje na temat powodu i terminu przeprowadzki, liczby osób, które będą żyć w mieszkaniu, a także długości umowy, jaka interesuje najemcę. Oprócz tego dla większości wynajmujących istotny jest fakt, czy potencjalny mieszkaniec posiada zwierzęta, oraz czy jest osobą palącą.Ważna z punktu widzenia wynajmującego, szczególnie w przypadku wynajmu w pełni wyposażonej nieruchomości, jest również odpowiedź na pytanie, czy najemca chce dokonać zmian w mieszkaniu. Duże znaczenie może mieć także informacja, czy najemca studiuje, czy pracuje.
Warto poprosić również o kontakt do poprzedniego wynajmującego.
O co warto zapytać potencjalnego najemcę?
Dobrym sposobem na szybką weryfikację najemcy jest poproszenie o wypełnienie ankiety personalnej. Warto zawrzeć w niej pytania o PESEL, dane kontaktowe, adres zameldowania oraz wysokość i źródło dochodu.
Informacje na temat zatrudnienia oraz wysokości zarobków pozwolą upewnić się, czy najemca jest w stanie regularnie opłacać czynsz i inne opłaty związane z wynajmem. W celu potwierdzenia wysokości dochodów, warto poprosić o okazanie stosownego dokumentu, np. paska wypłaty.
PESEL umożliwia natomiast sprawdzenia najemcy w bazach informacji kredytowej, w tym w państwowym Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Dzięki temu można ustalić, czy osoba zainteresowana wynajmem nie jest dłużnikiem. Koszt weryfikacji osoby fizycznej to kilkanaście złotych.
W ankiecie warto również poprosić o podanie telefonu do osoby kontaktowej, który może okazać się przydatny np. w czasie wystąpienia awarii.
Przed wynajmem mieszkania nie można zapomnieć również o podpisaniu umowy, pobraniu kaucji oraz opłaty z góry za pierwszy miesiąc. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wprowadzeniem się najemcy.
Dodaj komentarz