Najem krótkoterminowy – czy będą potrzebne zezwolenia?
— 5 maja 2020
961
Dotychczas krótkoterminowy wynajem mieszkań w Polsce nie był regulowany zezwoleniem. Jednak przepisy prawne obowiązujące m.in. w Paryżu mogą zostać przeniesione na grunt polski. Jakie konsekwencje prawne mogą czekać na właścicieli hoteli, apartamentów czy kwater prywatnych po wprowadzeniu zezwoleń na wynajem krótkoterminowy mieszkań?
Zezwolenia w Paryżu konieczne
Pod względem liczby lokali na wynajem krótkoterminowy miasto z wieżą Eiffla zdecydowanie króluje. Tak duża liczba mieszkań dla turystów oraz pracowników przebywających służbowo w stolicy Francji zachęciła tamtejszy rząd do wprowadzenia pozwoleń na wynajem. Specjalne koncesje musi posiadać każde mieszkanie, które staje się lokalem na wynajem krótkoterminowy. Konieczności uzyskania ponownego zezwolenia podlega nawet zmiana funkcji z lokalu dla osób z zameldowaniem na mieszkanie na wynajem dla przyjezdnych.
perhapzz/bigstockphoto.com
Pozwolenia pomogą kontrolować sytuację na rynku
Podobne uwarunkowania do tych paryskich mogą obowiązywać również w Polsce. Opinia Michała Bobka, którą przygotował dla TSUE, jasno określa przyczyny konieczności wprowadzenia zezwoleń. Według niego sytuacja na rynku nieruchomości jest dość niestabilna. Lokali pod wynajem krótkoterminowy jest dużo więcej niż tych długoterminowych. Dlatego wprowadzenie zezwoleń pozwoliłoby na kontrolę sytuacji na rynku. Z drugiej strony zezwolenia umożliwiłyby wprowadzenie niższych cech mieszkań dla najemców długoterminowych. Zezwolenia miałyby także wpływ na ochronę urbanistyczną rejonów atrakcyjnych turystycznie. Poza tym, oprócz zwiększonej liczby mieszkań na wynajem długoterminowy, mają pomoc w ratowaniu obecnej sytuacji na rynku.
Kogo obejmowałoby zezwolenie?
Opinia Michała Bobka dotyczyła głównie systemów rezerwacyjnych. Portale Booking.com oraz Airbnb to giganci na rynku wtórnym. W swojej bazie mają największą liczbę hoteli oraz mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Dlatego zezwolenia dotyczyłoby także platform z rezerwacją. Drugą grupę stanowiliby właściciele mieszkań i obiektów noclegowych na krótki termin wynajęcia. Do tej grupy zaliczyć można właścicieli, który posiadają nawet jeden pokój do wynajęcia.
Co na to polski rząd?
Na temat zezwoleń wypowiedział się polski rząd. Jego opinia jasno podkreśla, że zezwolenia są konieczne. Aby nieco usprawnić zarządzanie wynajmem krótkoterminowym w Ministerstwie Rozwoju rozpoczęły się już prace nad zmianami w prawie. Planowane jest utworzenie centralnego rejestru obiektów noclegowych. Baza miałaby obejmować także lokale na wynajem krótkoterminowy. Dzięki niej najemcy krótkoterminowi będą mieli obowiązek rejestracji danego obiektu w systemie. Głównym celem takiego rozwiązania jest ograniczenie szarej strefy i uszczelnienie podatkowe. Rejestracja pod groźbą grzywny powinna nieco usprawnić ściągalność podatków, bowiem do tej pory urzędnicy skarbowi mieli problem z egzekwowaniem składek z tego typu podmiotów. Jeszcze nie wiadomo na jakich zasadach miałby być przyznawane zezwolenia i jak realnie tego typu regulacja wpłynęłaby na rynek.
Działania te będą z pewnością na rękę właścicielom firm noclegowych, którzy są zobowiązani do większej liczby opłat, przez co ich obiekty przegrywają cenowo z lokalami na wynajem krótkoterminowy. Wprowadzenie procesu rejestracji mogłoby wyrównać szanse wszystkich wynajmujących.
Dodaj komentarz