Aktualnie na rynku mieszkaniowym bardzo popularne stało się kupowanie mieszkań po to, aby później je wynajmować. Do tej pory był to doskonały interes, na którym można było w prosty sposób zarobić pieniądze. Teraz jednak, gdy konkurencja znacząco wzrosła, właściciele mieszkań zastanawiają się co zrobić, aby ograniczyć koszty eksploatacyjne wynajmowanych nieruchomości, a tym samym wybić się na przesyconym rynku.
Jakie są koszty?
Dużym wydatkiem jest obsługa nieruchomości. Niestety, z danych wynika, że sam czynsz i uiszczenie opłat za media to aż 1/3 wszystkich kosztów związanych z wynajmem mieszkania. Najemcy zawsze będą szukać nieruchomości, która nie zrujnuje ich miesięcznego budżetu. Właściciele mieszkań, którzy oferują najem długoterminowy, muszą zatem liczyć się z tym, że wysokie koszty utrzymania lokalu raczej nie przysporzą im klientów.
arekmalang/bigstockphoto.com
Jak obniżyć koszty eksploatacji?
Przede wszystkim wynajmujący powinien zadbać o to, aby wprowadzić do mieszkania pewne innowacyjne rozwiązania. Pozwoliłoby to najemcom ograniczyć zużycie większości mediów. Przykładem mogą tu być sprzęty AGD o wysokiej klasie energetycznej (powinna to być przynajmniej klasa A, choć najlepiej, aby wyposażyć lokal w sprzęty wysokiej jakości o klasie energetycznej A+, A++ albo A+++). Warto udostępnić liczniki przy każdym z mediów. Każdy z najemców powinien mieć dostęp do liczników wody, prądu, gazu – wszystko po to, aby świadomie nimi gospodarować. Ważne jest również to, aby w mieszkaniu była możliwość wzięcia prysznica – taka forma kąpieli znacznie ogranicza zużycie wody. Istotnym elementem okazać się mogą również żarówki. Odpowiednio dobrane powinny zmniejszać koszty związane z energią elektryczną.
Mieszkanie na wynajem generuje mniejsze koszty?
Okazuje się, że najemcy zużywają o około 30% mniej mediów niż osoby, które posiadają na własność mieszkania o podobnym metrażu. Wynika to prawdopodobnie z wyższej świadomości osób, które lokal zamieszkują tymczasowo. Są oni lepiej poinformowani na temat tego skąd biorą się poszczególne opłaty. Wszystko jest bowiem wyszczególnione w umowie najmu, którą podpisują zanim wprowadzą się do mieszkania.
Jakich mieszkań szukają najemcy?
Nowoczesnych, zadbanych, proekologicznych i stosunkowo tanich. W ostatnich latach ważnym kryterium atrakcyjności mieszkania stała się właśnie jego jakość energetyczna. Zalicza się do niej m.in. standard okien oraz klasa sprzętów AGD. Ważne jest również ogólne docieplenie lokalu – przez ściany uciekać może sporo ciepła, co ma ogromny wpływ na koszty energii elektrycznej (ogrzewanie mieszkania jest bardzo kosztowne). Dużo lepiej, pod względem ekonomicznym, sytuacja wygląda, jeżeli mieszkanie jest solidnie ocieplone, co zapobiega wydostawaniu się energii.
Mieszkania na wynajem w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność. Wynika to z ogromnych możliwości migracyjnych ludności. Niewiele młodych osób chce przywiązywać się na stałe do jednego miejsca. Jednak młodzież nie ma również nieograniczonych możliwości finansowych. Wynajmujący powinni o tym pamiętać, jeżeli chcą zarabiać na najmie mieszkań. Ważną kwestią jest zatem ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do lokalu proekologicznych rozwiązań.
Dodaj komentarz