Ceny najmu rosną

0 197

Ceny wynajmu mieszkania w Toruniu wzrosły o 13% względem zeszłego roku, a w Lublinie aż o 22%! Oznacza to, że coraz mniej opłaca się wynajmować lokum. Lepszą alternatywą nie jest jednak kupno własnego mieszkania, bo ich ceny ofertowe rosną jeszcze szybciej niż najmu.

Osoby poszukujące nowego miejsca do zamieszkania mają twardy orzech do zgryzienia. Lokale zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym drożeją i za ten sam kapitał można już kupić znacznie mniejsze lub o niższym standardzie mieszkanie niż jeszcze kilka miesięcy temu. Nastąpił dwucyfrowy wzrost cen ofertowych w 14 na 16 największych miast Polski. Dobrym wyjściem z tego problemu wydawałby się najem. Jednak i on jest coraz mniej opłacalny.

Andrey Popov/bigstockphoto.com

Wzrosty na rynku najmu

Jak wynika z badania Expandera i Rentier.io, ceny najmu mieszkań również są wyższe, ale nie w takim stopniu jak ich kupno. Dwucyfrowy wzrost cen zaliczyły lokale w dwóch z 15 największych polskich miast. I nie jest to Warszawa, Trójmiasto czy Kraków, tylko Toruń i Lublin – miasta, które do tej pory skutecznie przyciągały najemców niskimi cenami.

Nie można jednak łudzić się, że w innych miejscach sytuacja jest korzystniejsza. W ostatnim roku w żadnym z dużych polskich miast ceny najmu nie spadły – wzrosty następowały po prostu w mniejszym lub większym stopniu.

Najem wciąż opłacalny dla inwestorów

Rynek nie znosi próżni. Kiedy tracą lokatorzy, zyskują właściciele mieszkań. Osoby, które kupiły mieszkanie kilka lat temu, zyskują na najmie średnio 10%. Natomiast stopa zwrotu za wynajem mieszkania kupionego teraz jest niższa, ale wciąż relatywnie wysoka, bo wynosi 7%. Skąd ta zmiana? Prognozowane zyski trzeba zweryfikować o znacznie wyższą niż kilka lat temu cenę nieruchomości.

Co ciekawe, najwięcej można zarobić, wynajmując przez 12 miesięcy mieszkanie w Sosnowcu (9,2%), a najmniej w Gdyni – tylko ok. 6%. Tak słaby wynik trójmiejskiego ośrodka jest spowodowany tym, że przez 10 miesięcy w roku właściciele wynajmują lokale długoterminowo z niższym zyskiem. Rekompensują to sobie jednak krótkoterminowym najmem w okresie wakacji, co pozwala zarobić znacznie więcej niż roczny najem długoterminowy.

Co polecają eksperci? Jeśli chcemy mieszkać w nowym mieszkaniu, a nie mamy funduszy na jego kupno, to najem wciąż pozostaje jedynym wyjściem. Warto jednak regularnie sprawdzać ceny, bo najem w mniej popularnych miastach drożeje najbardziej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *