Ile lat trzeba pracować na mieszkanie?

0 114

Sytuację gospodarczą kraju często określa się na podstawie tego, ile czasu trzeba pracować, aby zarobić na poszczególne dobra – dom, mieszkanie, samochód. Jakiś czas temu GUS udostępnił informacje o tym, jak wygląda mediana zarobków w Polsce. Na tej podstawie można obliczyć ile lat musimy pracować na mieszkanie, a tym samym ocenić sytuację w naszym kraju.

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego

Raz na dwa lata GUS puszcza w obieg dość wiarygodne dane, dotyczące wynagrodzeń polskich pracowników. Statystyki są opracowane na podstawie informacji pozyskanych ze wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Ostatni raport pochodzi z października 2018 roku i został opublikowany stosunkowo niedawno. Mediana wyniosła wówczas 2948 złotych netto (GUS podaje kwoty brutto). Oznacza to, że od 2006 roku podniosła się o 1499 złotych. W październiku 2006 roku wynosiła ona bowiem 1449 złotych. Największy skok wynagrodzenia w górę nastąpił natomiast pomiędzy latami 2016- 018. Mediana w tym okresie podniosła się z 2513 złotych netto (2016 rok) do wspomnianych 2948 złotych netto (2018 rok).

arekmalang/bigstockphoto.com

Mieszkanie – jak długo musimy na nie pracować?

Na mieszkanie o metrażu 55 mkw., w 2016 roku musielibyśmy pracować około 36 lat (przy założeniu, że co miesiąc na nasze konto oszczędnościowe, z oprocentowaniem wyższym od inflacji o 1 punkt procentowy, przelewalibyśmy około 20% wypłaty). Warto pamiętać, że dotyczy to osób, które otrzymują wynagrodzenie takie, jak mediana zarobków w Polsce. Oznacza to, że połowa Polaków musiałaby pracować na 55-metrową nieruchomość jeszcze dłużej. W 2018 roku natomiast mediana poszła w górę, ale ceny mieszkań również. A jednak udało się skrócić liczbę lat, które należy poświęcić na pracę, aby zakupić nieruchomość. Przy tych samych założeniach, kupując mieszkanie w 2018 roku, moglibyśmy je kupić za 33-letnie oszczędności. Wciąż jest to jednak za długo.

Choć sytuacja w Polsce wyraźnie poszła w dobrym kierunku, to wciąż nie jest ona idealna. Daleko nam do tego, aby w społeczeństwie panował spokój i zadowolenie. Nic dziwnego. 33 lata, aby kupić mieszkanie? Brzmi jak żart. Warto również pamiętać o tym, że powyższe opracowanie dotyczy ujęcia ogólnopolskiego. W największych metropoliach również widać niewielką poprawę, jednak czas pracy na mieszkanie i tak jest zatrważająco długi – w 2016 roku było to bowiem 47 lat, a w 2018 roku już 45 lat.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *