Remont kuchni w mieszkaniu na wynajem

0 205

Remont kuchni w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem może się okazać konieczny zwłaszcza w sytuacji, gdy lokal został zakupiony na rynku wtórnym albo otrzymany w spadku. Zniszczone wyposażenie czy przestarzałe, niefunkcjonalne rozwiązania odstraszają najemców i mogą sprawić, że mieszkanie będzie stało długo puste. Poza tym, nawet jeśli wyposażenie jest dość nowe, co pewien czas potrzebne jest chociaż odmalowanie ścian.

Należy rozważyć, jaki jest stan istniejących sprzętów – czy wystarczy tylko je odświeżyć i ewentualnie naprawić, czy jedynym sensownym wyjściem będzie pozbycie się wszystkiego i urządzenie kuchni praktycznie od nowa. Zależy to też od naszego budżetu i od przewidywanej grupy docelowej. Studenci zwykle nie mają wysokich wymagań i zależy im na jak najniższych kosztach. Wystarczy więc, by wyposażenie kuchni było kompletne i funkcjonalne – nie musi być nowe. Jednak jeśli przewidujemy, że z mieszkania będą korzystały osoby zamożniejsze, z góry można założyć, że nie zadowolą się one meblami z lat 90., nawet mało zużytymi. Warto też wspomnieć, że nawet jeśli planujemy wynajmować mieszkanie jako nieumeblowane (lokatorom, którzy mogą już dysponować własnymi sprzętami, np. pracującym parom lub młodym rodzinom), pełne wyposażenie kuchni i tak jest konieczne. Należy też pamiętać, że nie urządzamy mieszkania dla siebie, więc nie kierujmy się własnym gustem. Warto postawić na wystrój jak najbardziej uniwersalny i neutralny.

Rido81/bigstockphoto.com

Jeśli spodziewamy się mniej wymagających najemców, meble kuchenne są nieuszkodzone, a ich układ dobrze rozplanowany, być może wystarczy jedynie pomalować bądź wymienić fronty szafek, ewentualnie blat. Jeśli płytki na ścianie są całe i dobrze się trzymają, można je odmalować specjalną farbą renowacyjną do płytek, a także uzupełnić ubytki fug. Urządzenia AGD też nie muszą być najnowsze, ale bezwzględnie muszą być sprawne i nie stwarzać zagrożenia przy użytkowaniu. Niezbędne minimum to lodówka i kuchenka (bądź płyta i piekarnik). Coraz częściej także pożądana jest zmywarka. Jeśli spodziewamy się nieco bardziej wymagających najemców, od których można zażądać wyższego czynszu, warto w nią zainwestować. Podobnie jest z innymi urządzeniami, które nie są może niezbędne do życia, ale mile widziane, takimi jak mikrofalówka, czajnik bezprzewodowy czy ekspres do kawy.

Jeśli z istniejącego wyposażenia nie da się nic uratować, postawmy na rozsądny kompromis między jakością a opłacalnością. Najtańsze komplety mebli kuchennych można kupić już za kilkaset złotych (nie licząc AGD), lecz zastanówmy się, czy nie warto trochę dopłacić i nie obawiać się, że rozlecą się po kilku miesiącach. Najrozsądniejsza wydaje się średnia półka cenowa, zarówno w przypadku mebli, jak i AGD, a także reszty wyposażenia, np. płytek ściennych i podłogowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *