Wynajem mieszkania obcokrajowcom

0 1490

Popularność wynajmu nieruchomości cały czas rośnie, co powoduje, że zakup mieszkania na wynajem jest coraz częściej wybieraną formą inwestowania. Nie bez znaczenia dla tego rynku są obcokrajowcy, którzy wśród najemców stanowią całkiem liczną grupę.

Zaczynamy przekonywać się do najmu. Podczas gdy na zachodzie większość lub znaczna część mieszkańców zajmuje mieszkania wynajmowane, u nas cały czas bardzo silne jest przywiązanie do własności, dlatego też wolimy mieszkanie kupić, nawet na kredyt. Trend ten jednak nieco się zmienia, ponieważ zmieniają się warunki życia. Coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania z uwagi na pracę, życie stało się mobilne, a zakup mieszkania nieco tę mobilność ogranicza. Z tego powodu zwiększa się popyt na mieszkania na wynajem, co widać szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, gdzie swoje siedziby lokują globalne firmy, tworzące wiele miejsc pracy.

Wynajem mieszkania studentom

fot. NejroN Photo/bigstockphoto.com

Inną grupą obcokrajowców, którzy do Polski przyjechali za pracą są Ukraińcy. Szacuje się, że może ich być nawet 2 miliony, jednak trudno to precyzyjnie ocenić, ponieważ nie wszyscy się rejestrują. Tak czy inaczej zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem wśród tej grupy jest olbrzymie. Nie można również zapominać o rosnącej popularności mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Mowa tu przede wszystkim o turystach, którzy coraz liczniej przyjeżdżają do Polski z pozostałych krajów Europy. Rosnąca wśród nich popularność wynajmu mieszkań wynika między innymi z wprowadzenia do naszego kraju serwisów internetowych takich jak Airbnb czy booking.com, które od lat z powodzeniem funkcjonują na całym świecie. Dla turystów natomiast wynajem mieszkania jest tańszy od wynajmu pokoju w hotelu, zapewnia również więcej przestrzeni.

Mieszkań na wynajem szukają także zagraniczni studenci i to nie tylko przyjeżdżający do nas z Europy. W największych miastach coraz liczniejszą grupę stanowią Hindusi, studenci z Arabii Saudyjskiej, czy krajów azjatyckich. Z reguły są to najemcy zamożni, mający wyższe oczekiwania co do standardu i lokalizacji nieruchomości.

W przypadku najemców z innych krajów, szczególnie tych spoza Unii Europejskiej, należy zadbać o dodatkowe formalności. Wynajmujący powinien zażądać przedstawienia wizy lub karty stałego pobytu, a także zrobić kopie tych dokumentów, gdyż będą one niezbędne na wypadek ewentualnych sporów sądowych. Najemcę należy również zweryfikować na podstawie dokumentu ze zdjęciem – paszportu lub innego dokumentu tożsamości, będącego odpowiednikiem dowodu osobistego. Warto również poprosić o kopię tych dokumentów. W umowie należy spisać wszystkie dane najemcy. Ważną kwestią jest także sporządzenie umowy w dwóch językach – polskim oraz z reguły angielskim, ale oczywiście może być to również język ojczysty najemcy. Kwestia ta zależy już od właściciela mieszkania bądź agencji nieruchomości, która zajmuje się najmem.

Co do kosztów tłumaczenia, można ustalić, że będą one poniesione po połowie przez strony, ale trzeba pamiętać, że wyciągniecie ręki do najemcy i pomoc z formalnościami również leży w interesie wynajmującego. Tym bardziej, że osoba, która dopiero co przyjechała do obcego kraju, może postrzegać wynajmującego jako pierwszą osobę, którą w razie czego może poprosić o pomoc. Jeśli rozważamy wynajem mieszkania obcokrajowcom, trzeba mieć świadomość, że będzie to relacja inna niż z polskim najemcą.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *