Kawalerka z definicji jest mieszkaniem jednopokojowym, przeznaczonym z założenia dla jednej osoby. Jest to przeważnie mieszkanie otwarte, w którym jedno pomieszczenie łączy kilka funkcji – pokoju dziennego, sypialni, a czasem także miejsca do pracy i kuchni (w przypadku kawalerek z aneksem). Czasem jednak przydatne jest wyodrębnienie w kawalerce drugiego pomieszczenia, zwłaszcza osobnej sypialni.
Teoretycznie w większości kawalerek (poza tymi naprawdę mikroskopijnymi) da się wydzielić dodatkowe pomieszczenie. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Jeśli kawalerka jest długa i wąska, a do tego ma okno tylko na jednej ścianie, postawienie ścianki działowej może oznaczać, że drugie pomieszczenie nie będzie wystarczająco oświetlone i trudno będzie je skutecznie wywietrzyć. Nawet jeśli to sypialnia, a więc miejsce, w którym nie spędza się dużo czasu w ciągu dnia, korzystanie z niej nie będzie wygodne.
Kasia Bialasiewcz/bigstockphoto.com
Jeśli jednak układ okien na to pozwala, można postawić ściankę działową. To, gdzie będzie znajdowało się wejście do nowo wyodrębnionego pokoju, zależy oczywiście od cech i rozkładu konkretnego mieszkania. Najwygodniej byłoby, gdyby oba pokoje miały osobne wejścia z korytarza. Jeśli nie jest to możliwe, nie da się uniknąć przejscia z pokoju dziennego do sypialni.
Inną opcją, możliwą w kawalerkach z osobną kuchnią, jest przerobienie kuchni na sypialnię. Wówczas w większym pokoju urządzamy aneks. Jeśli mieszkanie ma sporą loggię, a uznamy, że nie jest nam ona niezbędna, można rozważyć jej zabudowanie i wykorzystanie jako dodatkowe pomieszczenie. Trzeba jednak zadbać o jej odpowiednie ocieplenie.
Jeśli nie ma możliwości postawienia dodatkowej ściany lub zagospodarowania istniejącego pomieszczenia, można wybrać inne rozwiązanie, które również umożliwi wydzielenie strefy do spania. Uzyskamy to przez odpowiednie ustawienie mebli, np. dwustronnego regału, za którym umieszczamy łóżko. Inna możliwość to wykorzystanie szklanej lub ażurowej ścianki. Umożliwia ona dostęp światła, a zarazem daje trochę intymności i sprawia, że kącik sypialny nie jest widoczny z części dziennej. Można też zamontować drzwi rozsuwane z szybami. Jeszcze inny pomysł to ścianka mobilna, która daje się przesuwać w razie potrzeby.
Dodaj komentarz