Mieszkanie Plus nie dla najuboższych

0 88

Eksperci rządowi potwierdzili, iż ustawa związana z programem Mieszkanie Plus umożliwia przeprowadzenie eksmisji lokatorów bez wyroków sądowych oraz bez zapewnienia im lokali socjalnych oraz tymczasowych pomieszczeń. Związkowcy są tym oburzeni, co wyrazili w przesłanym do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa piśmie. Jednak odpowiedź na nie była dla nich jeszcze bardziej zaskakująca.

Wynika z tego jasno, że lokatorzy, którzy będą chcieli skorzystać z opcji Mieszkanie Plus, będą musieli najpierw zrzec się przynajmniej części swoich praw lokatorskich. Dla wielu ekspertów jest to niezrozumiałe stanowisko, jednak takie zasady obowiązują obecnie w praktyce. Bardzo ważnym zapisem tego programu mieszkaniowego jest to, że nawet w przypadku ciężkiej choroby, która uniemożliwi danym osobom wykonywanie pracy, nie będą oni mieli zagwarantowanych lokali zastępczych, gdy nie będą w stanie opłacać czynszu z własnej kieszeni i w konsekwencji wylądują na bruku. Jak widać program rządowy w żaden sposób nie zabezpiecza interesów najuboższych osób w kraju.

AntonioGuillem/bigstockphoto.com

Postępowanie zgodnie z ustawą umożliwia nawet eksmisję dzieci oraz osób niepełnosprawnych. To wywołuje ogromne poruszenie nie tylko u związkowców, ale też u przeciętnych ludzi, zamieszkujących tereny Polski. Program mieszkaniowy ma więc być jedynie formą pomocy dla rodzin. Związkowcy robią jednak wszystko, co w ich mocy, aby uniemożliwić eksmisję na bruk najuboższych osób, gdy nie będą one w stanie z ważnych powodów opłacać czynszu przez pewien czas.

Ministerstwo odrzuca jednak wszelkie postulaty związkowców, a co istotniejsze, podkreśla również, że ustawa weszła w życie dla ochrony interesów wszystkich lokatorów. Należy jednak podkreślić, że lokatorzy zalegający z czynszem nie będą eksmitowani natychmiastowo, lecz w szczególnych przypadkach. Przede wszystkim ma to następować wtedy, gdy lokator będzie zalegał z czynszem minimum przez okres 3 miesięcy. Wtedy wobec takiej osoby można zastosować, zgodnie z polskim prawem, proces eksmisji bez zapewnienia lokalu socjalnego.

Program Mieszkanie Plus kierowany jest więc do rodzin, które nie mają problemów z niestabilnym zatrudnieniem. W innym przypadku, a więc kiedy osoby są bezrobotne lub też pracują na tzw. umowy śmieciowe, muszą się obawiać o swój los, ponieważ program mieszkaniowy ich nie obejmuje, a grozić może im nawet eksmisja na bruk, gdy zaległości czynszowe będą spore. W ostateczności eksmitowane osoby zawsze mogą udać się do schronisk lub noclegowni. Jednak jest to już zupełna ostateczność, na którą związkowcy nie chcą się godzić, ponieważ uważają, że jest to brak szacunku do obywateli ze strony państwa. Apelują o nowelizację ustawy, jednak wcale nie zanosi się na to, aby w programie mieszkaniowym miało się coś zmienić w najbliższej przyszłości, gdyż wszystkie postulaty są konsekwentnie odrzucane. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie widzi w ustawie nic złego, co mogłoby zagrozić zwykłym obywatelom.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *