Co ukrywają właściciele mieszkań na wynajem?

0 1223

Wydawałoby się, że wynajem jest prostą sprawą. Trzeba znaleźć odpowiedni lokal, podpisać umowę i cieszyć się nowym mieszkaniem. Tymczasem wielu lokatorów boryka się z problemami, o których istnieniu często dowiadują się dopiero po podpisaniu umowy. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, na które warto uważać, a o których nie zawsze informują właściciele.

Nieprawdziwa oferta

Już na etapie przeglądania ofert mieszkaniowych można natrafić na różnego typu pułapki,  które stosują wynajmujący mieszkania. Zwykle uwagę potencjalnych wynajmujących przykuwają zdjęcia mieszkania. Zdarza się jednak, że przekłamują one rzeczywistość, chociażby poprzez optyczne powiększenie przestrzeni czy ukrywanie mankamentów. Oczywiście można zweryfikować wygląd mieszkania podczas jego oglądania, jednak to wymaga czasu i wysiłku. Dlatego jeśli zdjęcia wzbudzają jakieś podejrzenia, lepiej po prostu odpuścić daną ofertę. Trudniej natomiast wykryć niewłaściwy opis, na przykład zatajający pewne wady mieszkania, lokalizację czy standard. Dlatego warto jest zadawać rozmaite pytania, aby być pewnym co do prawdziwości oferty. Zdarza się również, że właściciele przekłamują metraż mieszkania. Wówczas dobrze jest mieć w pamięci porównanie, co do którego ma się pewność. Dzięki temu można określić, czy metraż znacząco różni się od tego, który opisany jest w ofercie.

JacobLund/bigstockphoto.com

Ukryte opłaty

Właściciele mieszkań podają koszty za wynajem, jednak nie zawsze z uwzględnieniem czynszu administracyjnego. Trzeba więc dowiedzieć się, ile takowy wynosi, gdyż nie zawsze są to małe kwoty. Dobrze też uzyskać informacje, czy w czynszu zawarte są zaliczki na media, które znacząco mogłyby obniżyć koszty eksploatacji mieszkania. W przypadku opłat za media, różnić się one mogą znacząco w zależności od rodzaju ogrzewania czy stanu technicznego budynku. Przykładowo, jeśli mieszkanie ogrzewane jest na prąd lub gaz, w okresie zimowym można spodziewać się wysokich rachunków. Należy więc pytać, jakie koszty ponosili zwykle wcześniejsi najemcy mieszkania.

Zapisy w umowie

Choć wydawałoby się, że zasady wynajmu mieszkania są podobne w każdym przypadku, tak zdarza się, że niektóre zapisy w umowie wynajmu mogą narazić nas na dodatkowe opłaty. Przykładem może być tutaj chociażby okres wypowiedzenia umowy i możliwość zerwania umowy wcześniej. Może się wówczas okazać, że kaucja za mieszkanie nie będzie wtedy zwrócona. Zdarza się również, że niektórzy właściciele mieszkań stosują osobne zapisy dotyczące ewentualnych zniszczeń. Dlatego umowę trzeba dokładnie zrozumieć przed podpisaniem, w końcu nikt nie chce płacić wielokrotności wartości niewielkiego zniszczenia.

Ukryte nieprawidłowości

Niszcząca ubrania pralka, niedziałający odkurzacz czy cieknący kran – wszystko to może zdarzyć się w mieszkaniu, które się wynajmuje. Niestety, trudno jest przed wprowadzeniem się zauważyć niektóre wady. Wówczas jedyną opcją pozostaje jak najszybsze zgłoszenie usterki właścicielowi i próba wymiany czy naprawy. Warto wówczas powoływać się na standard oferty, jaki był zaprezentowany jeszcze przed podpisaniem umowy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *