Czym zajmuje się inspektor nadzoru budowlanego?
— 26 marca 2014
10770
Inspektor nadzoru budowlanego to dla większości budowlańców i osób prywatnych stawiających własny dom istna zmora. Ktoś, kto praktycznie ma zastrzeżenia do wszystkiego, co dzieje się podczas prac budowlanych.
Jeśli na własną rękę budujemy dom wydaje się on nam zbędny i tylko utrudnia mam stawianie domu, jeśli budowa odbywa się np. za pośrednictwem dewelopera wtedy sytuacja jest diametralnie inna. To właśnie w inspektorze budowlanym przyszli mieszkańcy widzą jedyną gwarancję, że stan techniczny przyszłego mieszkania nie będzie budził zastrzeżeń.
Obowiązki inspektora budowlanego
Zadaniem inspektorów budowlanych jest dbanie o wszelkiego rodzaje budowy, czyli sprawdzanie czy przeprowadzane są one zgodnie z planami architektonicznymi, czy materiały są odpowiednie, czy budowa odbywa się w określonych z góry ramach czasowych. Musi być obecny i zatwierdzać kolejne fazy budowy. Może też nie dopuścić budynku do użytku publicznego, jeśli jego zdaniem nie spełnia on określonych wymogów. Wszelkie uwagi umieszczane są w księdze budowy danego obiektu. Osoba wykonująca tę pracę perfekcyjne zna się na materiałach budowlanych, architekturze, instalacjach grzewczych, elektrycznych, gazowych i sanitarnych. Jeśli jest ekspertem od budowy dróg i mostów wiadome jest, że musi mieć rozległa wiedzę dotycząca tego typu budów. Więc na barkach inspektora spoczywa ogromna odpowiedzialność i los ludzi korzystających z tych obiektów, które nadzorował.
Nadzór budowlany
Inspektor powiatowy powoływany jest też po to, by kontrolować oddane już do użytku budynki użyteczności publicznej. Może np. sprawdzić czy przeprowadzane są na czas przeglądy instalacji gazowych, albo czy czyszczone są przewody wentylacyjne i kominowe. Lokatorzy bloków i kamienic mogą zgłaszać mu swoje uwagi dotyczące zarządcy, jeśli ten nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub jeśli robi coś bez wymaganej zgody inspektoratu.
Kto może zostać inspektorem?
Inspektorem nadzoru budowlanego może zostać osoba, która ma wykształcenie średnie techniczne, ma pięcioletnie doświadczenie na budowie i zdała określone egzaminy państwowe. Wtedy nabywa uprawnienia inspektora budowlanego. Osoba po wyższych studiach technicznych posiada uprawnienia bez ograniczeń, musi tylko wykazać się co najmniej dwuletnia praktyką budowlaną. Studia, które predysponują do takiej pracy to architektura, budownictwo lub inżynieria środowiska. Średnia cena wynajęcia inspektora budowlanego to w przypadku domu jednorodzinnego około 2 tysięcy złotych.
1 Komentarz
Uwaga na bzdury wypisywane w artykule. Na budowie jest kierownik budowy a inspektor. Jeśli już to pełni rolę inspektora nadzoru inwestorskiego i jest ale nie musi być powoływany przez inwestora to pilnowania jego interesów na budowie. Inspektor nadzoru budowlanego jest z PINB np.
Pomylono funkcję kierownika robót z inspektorem. I jeszcze ten przykład domu… inspektor Gadget chyba jest w domkach