Na jaką pomoc architekta możemy liczyć?

0 121

Pięknych projektów domów na rynku jest tak wiele, że mało kto decyduje się na samodzielne zaprojektowanie swojego wymarzonego domu. Udając się do wybranej pracowni architektonicznej można przecież w ustalonych granicach zmieniać i modyfikować gotowe szkice tak, by budynek spełniał nasze oczekiwania i potrzeby.

Jeśli jednak odpowiedni dom się nie znajdzie, zostaje tylko zaprojektowanie go na indywidualne zamówienie. Są też ludzie, którzy cenią sobie indywidualność i nie chcą mieć takiego domu jak inni wkoło. Budynek oczywiście można samemu naszkicować, jednak profesjonalny projekt mogą zrobić tylko dyplomowani architekci. Posiadają oni wiedzę i uprawnienia predysponujące ich do tego. Osoba zlecająca może oczywiście nanosić poprawki i pomagać w rozkładzie pomieszczeń, jednak pod projektem musi podpisać się architekt.

Ważne informacje dla niego to, jakie wymiary ma działka, w którą stronę świata skierowany będzie front domu, na jakim terenie będzie dom stał, ile ma mieć kondygnacji, pomieszczeń i łazienek, w jakiej technologii ma być zbudowany. Do projektu domu warto też zrobić plan zagospodarowania całej działki. Trzeba przecież wytyczyć, gdzie będą stały śmietniki, gdzie ma być brama wjazdowa i furtka. Jeśli zrobi się to razem z projektem domu, całość będzie wyglądała po prostu ładniej.

Wielu ludzi zlecających projektowanie domu od podstaw mysli, że koszt będzie zbliżony do tego, co dostaną w gotowym projekcie, który będzie trzeba poddać poprawkom. Każda przecież poprawka nanoszona przez architekta, a tylko tak to się odbywa, kosztuje. Cena gotowego projektu domku jednorodzinnego waha się w granicach 1500 złotych. Zlecenie zaprojektowania domu o podobnej wielkości nie powinno przekroczyć 10 000, ale wszystko zależy od popularności architekta i regionu kraju, w którym on pracuje.

Indywidualne projekty zleca się zazwyczaj przy budowie większych domów tzw. willi i domów wielorodzinnych. Rzadko się zdarza, żeby architekt rysował dla klienta dom nieprzekraczający 100 metrów kwadratowych, w tych przypadkach praktykowane są zmiany gotowych już projektów. Indywidualne przeróbki też często są wynikiem wad konstrukcyjnych, jakich budujący dopatruje się podczas rozpoczętej inwestycji, a w wymyślonym przez nas domu może być ich zdecydowanie więcej. Do tego nawet, jeśli w okolicy jest już kilka domów takich jak nasz, to przecież można go indywidualnie wykończyć dając np. inny kolor elewacji, czy zamiast planowanych gontów na dachu położyć dachówkę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *