Kupowanie nieruchomości na wynajem jest, przy odpowiednim zarządzaniu, jedną z najbardziej rentownych inwestycji. Zwrot z niej jest dużo wyższy niż w przypadku produktów bankowych, lokat, czy innych form inwestowania pieniędzy, które ponadto wiążą się z większym ryzykiem inwestycyjnym. Jak rynek nieruchomości na wynajem w Polsce wypada na tle innych krajów europejskich?
Jesteśmy jednym z krajów, gdzie zysk ten jest najwyższy, i stanowi ponad 6% w największych miastach. W opracowanym przez Deloitte raporcie „Property Index. Overview of European Residential Markets”, który bierze pod lupę 18 państw europejskich i Izrael, wskazano, że zysk netto, czyli stosunek rocznego przychodu uzyskanego z najmu pomniejszego o koszty eksploatacji do łącznego kosztu zakupu i adaptacji mieszkania, wyniósł w 2016 roku dla poszczególnych miast w Polsce:
- Warszawa – średnio 6 %,
- Kraków – 6,6 %,
- Łódź – 7,2 %,
- Wrocław – 7,4 % .
Największy zysk odnotowano natomiast w:
- Odense (Dania) – 8,9%,
- Budapeszcie (Węgry) – 7,9%.
Zaskoczeniem jest Londyn, w którym mimo jednych z najwyższych cen nieruchomości w Europie, wskaźnik ten wyniósł zaledwie 2%.
Polska wypada więc w tym rankingu całkiem nieźle, szczególnie biorąc pod uwagę, że stosunek mieszkań wynajmowanych do ogółu dostępnych na rynku lokalu mieszkalnych jest dość niski i wynosi 15,3%, podczas gdy w Niemczech wskaźnik ten wynosi 54,3 %, Gorzej sytuacja wygląda w Słowenii i na Węgrzech, gdzie liczby te wynoszą kolejno 2,4% i 3,9%.
Rynek i kultura najmu są w naszym kraju stosunkowo młode, co obrazują wyżej przedstawione dane. Panuje u nas przywiązanie do własności, toteż wiele osób woli zadłużyć się na dziesięciolecia i spłacać kredy hipoteczny, aniżeli płacić za wynajem. Zainteresowanie tego typu nieruchomościami stale jednak rośnie, a najemcy pojawiają się również z zagranicy. Są nimi inwestorzy, pracownicy, studenci czy turyści. Zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem zwiększa się. Rynek ten jest więc bardzo rozwojowy.
Mimo że ceny metra kwadratowego nieruchomości mieszkalnej w Polsce są dużo niższe od średniej unijnej, wysokość zysku z tego rodzaju inwestycji robi wrażenie. Mało który sposób lokowania pieniędzy gwarantuje taki zwrot.
Dodaj komentarz