406 gmin w programie Mieszkanie Plus
— 2 sierpnia 2018
42
Zgodnie z informacją podaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa do programu Mieszkanie Plus wejdzie 406 nowych gmin. W ten sposób może powstać aż 58 tysięcy lokali mieszkalnych. Dzięki temu szanse na wymarzone M będzie miało znacznie więcej rodzin z całego kraju. Przymiarki do nowelizacji ustawy już się rozpoczęły.
Wybór gmin, które dołączą do Mieszkania+, nie był przypadkowy. Wynikał z prowadzonych rozmów na terenie całego kraju. W ten sposób wyłoniono miejsca, gdzie potrzeby mieszkaniowe są największe. Aktualnie akces do programu potwierdziło 406 gmin, co przekłada się na budowę 58 tys. nowych jednostek lokalowych. Aktywne uczestnictwo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wymaga specjalnych zmian w regulacjach dotyczących programu Mieszkanie Plus. Propozycje modyfikacji ustawy przedstawiło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak nowelizacja najpierw wymagają weryfikacji przez inne resorty.
Wśród propozycji jest wykorzystanie nieużywanych nieruchomości. Przykładem są byłe budynki PGR-ów, które w wielu przypadkach niszczeją od lat. Nieruchomości należące do Skarbu Państwa można odnowić lub w ich miejscu wybudować nowe, co pozwoli na przesiedlenie mieszkańców do nowego budynku socjalnego. Takie inwestycje realizowane są w różnych regionach Polski i na ich tworzenie udzielana jest bezzwrotna pomoc finansowa z Agencja Rolnictwa.
Przypomnijmy, że program Mieszkanie Plus funkcjonuj dwutorowo. Strefa społeczna realizowana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który zajmuje się programami Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wspieraniem budownictwa socjalnego i komunalnego. Natomiast komercyjną częścią zajmuje się BGK Nieruchomości, którego celem jest wybudowanie w pierwszej fazie 2 tysięcy mieszkań, a docelowa ponad 25 tys. lokali mieszkalnych. Pierwsze nieruchomości wybudowano w Jarocinie i Białej Podlaskiej, gdzie lokatorzy już się wyprowadzili. Kolejne powstają m.in. w Katowicach, Wałbrzychu, Kępicach oraz Gdyni.
Dodaj komentarz